REKRUTACJA KROK PO KROKU
W rekrutacji mogą brać udział kandydaci zamieszkali na terenie Miasta Elbląg.
Krok 1 - Wybór jednostki wychowania przedszkolnego.
Przed wyborem jednostki wychowania przedszkolnego (przedszkola, oddziału przedszkolnego
w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego) warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą i warunkami organizacyjnymi. Szczegółowe informacje o jednostkach można znaleźć w Informatorze na stronie www.eped.pl w zakładce Informator Edukacyjny oraz
na stronach internetowych jednostek.
Krok 2 - Wypełnienie „Wniosku o przyjęcie dziecka” – wypełnienie wniosku będzie możliwa dopiero od dnia wskazanego w harmonogramie rekrutacji „Wypełnianie na stronie internetowej wniosków, wydruk i składanie wniosków wraz załącznikami w siedzibie jednostki I wyboru’.
Wniosek o przyjęcie dziecka można wypełnić na dwa sposoby:
- elektronicznie na stronie internetowej eped.pl w zakładce Rekrutacja do przedszkoli.
Po wpisaniu we wniosku adresu email na początku wniosku, system wygeneruje hasło dostępu, które pozwoli Państwu sprawdzić, czy dziecko otrzymało miejsce
w wybranej jednostce. Numer należy koniecznie zapisać i zachować (kod jest potrzebny tylko w celu wejścia do systemu i sprawdzenia czy dziecko otrzymało miejsce); - w formie papierowej (formularze dostępne w jednostkach). Wypełniony wniosek:
− podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka,
− podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności ze stanem faktycznym informacji zawartych we wniosku.
Uwaga! Wypełnienie wniosku na stronie www.eped.pl bez jego wydrukowania, podpisania i dostarczenia do jednostki pierwszego wyboru nie jest zgłoszeniem – takie dziecko nie bierze udziału w procesie rekrutacji.
Krok 3 - Potwierdzanie wniosku w jednostce wychowania przedszkolnego pierwszego wyboru.
- Aby wziąć udział w rekrutacji, rodzic zobowiązany jest do złożenia wniosku o przyjęcie dziecka w jednostce pierwszego wyboru oraz przedłożenia wymaganych dokumentów lub oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów zaznaczonych we wniosku.
- Jeśli rodzic wypełnił wniosek za pośrednictwem strony internetowej, to zostanie
on zapisany w systemie. Zarejestrowany zostanie dopiero w momencie, gdy prawidłowo wypełniony dokument zostanie wydrukowany, podpisany i dostarczony do jednostki pierwszego wyboru. - Jeżeli rodzic wypełnił wniosek w wersji papierowej jest on zobowiązany dostarczyć
go osobiście do jednostki pierwszego wyboru. Przeszkolony pracownik jednostki wprowadzi do systemu elektronicznego wszystkie dane zawarte w złożonym wniosku
i poda Państwu hasło dostępu, które pozwoli sprawdzić, czy dziecko otrzymało miejsce
w wybranej jednostce. - Dane wprowadzone do systemu przez jednostkę pierwszego wyboru przekazywane są
w formie elektronicznej do jednostek z drugiej i trzeciej preferencji. - Jednostka przyjmująca wniosek potwierdzi na kopii przyjęcie zgłoszenia dziecka
do wybranej jednostki i zarejestruje je w systemie.
Krok 4 – Weryfikacja dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów kwalifikacyjnych zgłoszonych przy rejestrowaniu wniosku w jednostce wychowania przedszkolnego.
- Do wniosku rodzice dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (druki wymaganych oświadczeń należy pobrać ze strony eped.pl).
- Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku
z informacjami w systemie informatycznym oraz potwierdzenie przyjęcia wniosku odpowiedzialny jest dyrektor jednostki pierwszego wyboru. - Rodzice, którzy posiadają indywidualny kod, mogą sprawdzać wyniki rekrutacji
poprzez logowanie się na platformie EPED.
Krok 5 – Postępowanie rekrutacyjne – praca komisji rekrutacyjnej.
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Dyrektor wyznacza skład komisji oraz jej przewodniczącego.
- Komisja rekrutacyjna rozpatruje wniosek w każdej jednostce wskazanej na liście preferencji.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Elbląg przekracza liczbę wolnych miejsc w przedszkolu, komisja rekrutacyjna, po weryfikacji wniosków, ustala kolejność przyjęć na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów ustawowych, a następnie kryteriów lokalnych.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w składanych oświadczeniach. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, do którego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzanego w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
Krok 6 - Ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych na podstawie kryteriów.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjmowania tych dzieci na podstawie kryteriów kwalifikacyjnych.
- Komisja rekrutacyjna w pierwszej kolejności bierze pod uwagę kryteria ustalone w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tzw. kryteria ustawowe, które mają jednakową wartość.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu jednostka nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się drugi etap postępowania, w którym brane są pod uwagę kryteria uchwalone przez Radę Miejską w Elblągu (Uchwała Nr XXV/481/2017).
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
do przyjęcia, uszeregowanej w kolejności alfabetycznej wraz z informacją o najniższej liczbie punktów, która uprawniała do zakwalifikowania.
Krok 7 – Ustalenie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, jeżeli
w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych, uszeregowanej
w kolejności alfabetycznej wraz z informacją o najniższej liczbie punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz informację o liczbie miejsc wolnych.
Krok 8– Pisemne wskazanie dzieciom, które nie zostały przyjęte do żadnej
z wymienionych we wniosku jednostki, innej jednostki dysponującej wolnymi miejscami, mogącej przyjąć dziecko. Pisemne wskazanie rodzice otrzymają listownie na adres podany we wniosku w terminie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego. W piśmie będzie również określona data potwierdzenia przez rodziców przyjęcie miejsca we wskazanej jednostce wychowania przedszkolnego.
Krok 9 – Procedura odwoławcza w przypadku nieprzyjęcia dziecka do jednostki wychowania przedszkolnego.
Rodzic dziecka, które nie zostało przyjęte może:
- w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia (komisja sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni), - w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia wnieść do dyrektora danej jednostki wychowania przedszkolnego odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania),
- złożyć skargę do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie dyrektora danej jednostki wychowania przedszkolnego.
Krok 10 - Postępowanie uzupełniające.
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczna jednostka wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające.
- W postępowaniu uzupełniającym, rodzice, którzy nie przyjęli propozycji skierowania dziecka do innej jednostki, mogą złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do jednostki wychowania przedszkolnego dysponującej jeszcze wolnymi miejscami.
- O przyjęcie do jednostki wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym, mogą ubiegać się dzieci spoza Gminy Miasta Elbląg, z tymże w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci będący mieszkańcami Gminy Miasta Elbląg.
- Pomocą w wyszukiwaniu wolnych miejsc w jednostkach wychowania przedszkolnego będzie Informator dostępny za pośrednictwem strony internetowej naboru, gdzie
na bieżąco wyświetlany będzie aktualny stan wolnych miejsc. Informacje o wolnych miejscach rodzice mogą także uzyskać w poszczególnych jednostkach wychowania przedszkolnego.
Terminy rekrutacji w załączniku