Biuletyn Informacji Publicznej
Ładuję
     
Statystyka
Ilość odwiedzin: 6308207
Aktualizacja: 31-05-2021
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących
grafika
Załączniki:


Zespół Szkół Ekonomicznych
i Ogólnokształcących w Elblągu

 


ul. Generała J. Bema 50
82-300 Elbląg


 

W 2012 roku - decyzją elbląskiej Rady Miasta - połączyły się dwie szkoły (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Lange oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Haliny Poświatowskiej) tworząc Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Od tamtej pory tworzymy nową - wspólną - historię. Nie można jednak zapomnieć o latach, które minęły; o czasach, które wykreowały współczesne oblicze naszej szkoły. Zespół Szkół Ekonomicznych - w momencie połączenia - obchodził swoje 65- lecie, natomiast V Liceum pochwalić mogło się osiemnastoletnią historią istnienia.

Zacznijmy od "Ekonomika"...

Mimo, że historia tej szkoły zaczęła się w 1947 roku (wtedy pełna nazwa szkoły brzmiała Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe), dopiero w 1949 roku stałą jej siedzibą uczyniono budynek przy ulicy Bema 50. Murom tym jesteśmy wierni po dzień dzisiejszy!

Historyczne zdjęcie budynku szkoły

 

Nieustannie zmieniała się za tonazwa szkoły: Państwowe Gimnazjum i Liceum Administracyjno- Gospodarcze (1950-1952), Technikum Finansowe (1952-1955), Technikum Rachunkowości (1955-1957), Technikum Ekonomiczne (1957-1970)... Od ostatnich trzydziestu lat szkoła funkcjonowała w lokalnej świadomości jako "Ekonomik" (w budynku istniały bowiem różne rodzaje szkół o profilu ekonomicznym).

Patron szkoły- Oskar Lange - wybrany został do tej "roli" w 1987 roku.

Historię szkoły tworzą ludzie- nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracyjni. Nie sposób wymieniać w tym miejscu tysięcy nazwisk, dlatego - jako głównych kreatorów szkolnej rzeczywistości - wymienić warto przede wszystkim dyrektorów:

  • mgr Mieczysław Semrau (oskarżony o antypaństwowe wypowiedzi przez służby PRL-owskiego ustroju został pozbawiony stanowiska dyrektora i skazany na 5 lat więzienia!)
  • mgr Adolf Felchnerowski
  • mgr Stanisław Wilkowicz
  • mgr Kazimierz Musiał (inicjator szkolnej turystyki- spływów kajakowych, obozów wędrownych!)
  • mgr Zbigniew Bauman (nauczyciel i pedagog z powołania - budził we wszystkich ogromny respekt!)
  • mgr Jan Raźny
  • mgr Stanisław Taraszkiewicz ("reformator"- zainicjował patronat szkoły, remonty i zmiany na wielką skalę; ciekawostka- widok Elbląga z XVII wieku wykonany na ścianie naszej szkolnej auli to również jego pomysł!)
  • mgr Jerzy Kawiecki (do dziś pełniący tę funkcję!).

 

Źródłem informacji zawartych w niniejszym artykule była publikacja dr Janusza Hochleitner'a pt. "Historie stare i nowe. 50 lat Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Elblągu" wydana w 1997 roku. Autor ten jest absolwentem naszej szkoły.

 

Data publikacji: 26-01-2021
Data modyfikacji: 26-01-2021
Ilość wyświetleń: 30061
Historia zmian
Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ